Tuesday, 21 February 2017

Walentynkowy kiermasz

Mamy wielkie serca… kolejny raz dochodem z kiermaszu walentynkowego pragniemy wesprzeć potrzebujących. Z dużym zaangażowaniem przygotowaliśmy "upominki walentynkowe". Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Akcja spotkała się ze zrozumieniem i pomocą wielu osób.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów i rodziców klasy II a i b. Dzieci z tych klas były odpowiedzialne za stoisko walentynkowe. Dziękujemy też pani Jolancie Onoszko za wykonanie z uczniami pięknych serc. Dziękujemy uczniom z klasy V b oraz Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc w poczcie walentynkowej. Mamy nadzieję, że walentynki ucieszyły serca wszystkich obdarowanych. Kwota uzyskana ze sprzedaży – 667 zł – zostanie ofiarowana na pomoc dzieciom z Afryki.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego jak wykonać papierowa serca:

https://youtu.be/O2aU6vx80IM

My dear penfriend...

Nasi uczniowie rozpoczęli korespondencję z uczniami ze szkół partnerskich. Nie drogą mejlową ani poprzez Facebooka a w sposób tradycyjny za pomocą Poczty Polskiej jak za dawnych czasów!


Saturday, 4 February 2017

Europejski Kącik Literatury

Już wkrótce otwarty!!!
Zakupiliśmy do szkolnej biblioteki książki autorów, którzy pochodzą z krajów, które uczestniczą w projekcie: Bułgarii, Hiszpanii, Cypru, Włoch i Turcji. Nie zawsze było to łatwe zadanie, jak się okazuje niewiele książek z literatury cypryjskiej zostało przetłumaczonych na język polski. Wśród autorów tureckich noblista Orhan Pamuk, pośród hiszpańskich i włoskich bardzo popularni Carlos Ruiz Zafon i Pierdomenico Baccalario.
 :Zdjęcie użytkownika Isas Erasmus.Zdjęcie użytkownika Isas Erasmus.

Zdjęcie użytkownika Isas Erasmus.Zdjęcie użytkownika Isas Erasmus.Zdjęcie użytkownika Isas Erasmus.

Świąteczne akcje charytatywne.


Zespół Erasmusa wykonał ozdoby świąteczne. Fundusze zebrane z ich sprzedaży zostały przekazane rodzinie tragicznie zmarłej Agnieszki Bogackiej. Uczniowie wykonali czapeczki z włóczki i krepiny, oraz bałwanki (jak rok temu, na życzenie dzieci!). Szczegółowe instrukcje i fotorelacja na stronie projektu:
http://inspiringschools.weebly.com/results.html

Nauczyciel, które mnie inspiruje

Wizyta warsztatowa na Cyprze : 27 listopada – 2 grudnia 2016 r.

Pierwszy wyjazd zagraniczny w ramach projektu Erasmus+ odbył się do kraju dość egzotycznego dla Polaków, jakim jest Cypr. Jeśli wierzyć Homerowi, to u wybrzeży tej skąpanej w słońcu wyspy, z morskiej piany wyłoniła się grecka bogini piękna i miłości – Afrodyta.
Cypr, a właściwie  Republika Cypryjska, to kraj niewielki, trzydzieści cztery razy mniejszy od Polski, zajmujący powierzchnię równą połowie województwa podlaskiego. Cypryjczycy chlubią się swoją bogatą, sięgająca siedmiu tysięcy lat historią i kulturą, a ślady  starożytności wciąż tam można napotkać. Od roku 1974 wyspa jest boleśnie podzielona na część północną - turecką (nieuznawaną przez ONZ - Turecką Republikę Północnego Cypru) i część południową - Republikę Cypru – jedyną uznawaną na arenie międzynarodowej.
Wyjazd miał charakter roboczy, poświęcony był głównie szkoleniom dotyczącym wykorzystania technologii informatycznej w codziennej pracy w szkole, jak również wymianą doświadczeń na temat pracy i działań samorządów uczniowskich. Naszą placówkę reprezentowali -  dyrektor szkoły Elżbieta Zimnoch oraz nauczyciele –  Jolanta Onoszko, Eliza Myć (koordynatorki projektu) i Grzegorz Kwasowski. W spotkaniach uczestniczyli nasi projektowi partnerzy – nauczyciele z Hiszpanii, Bułgarii, Włoch, Turcji i oczywiście Cypru.
Zakwaterowani byliśmy w hotelu ,,Castelli” w Nikozji, skąd codziennie podróżowaliśmy busikiem do oddalonej o 30 km Peristerony, gdzie znajdowała się partnerska szkoła. Peristenona to niezwykle urokliwa miejscowość, a jedyna szkoła podstawowa, która tam się mieści, liczy stu czterdziestu pięciu uczniów. Edukacja w niej, podobnie jak u nas, kończy się na szóstej klasie. Budynek szkolny jest nowoczesny, został oddany do użytku 4 kwietnia 2011 roku.
Cypr powitał nas piękną, słoneczną pogodą, ale jak się później okazało, był to pierwszy a zarazem ostatni słoneczny dzień podczas całego naszego pobytu. Na Cyprze rozpoczęła się zima, co w praktyce oznacza porę deszczową.
Ciepło i serdecznie powitali nas również uczniowie, dyrekcja i nauczyciele peristerońskiej szkoły. Było miło i zarazem wzruszająco usłyszeć na cypryjskiej ziemi słowa powitania w języku polskim.
Pierwszy dzień minął na zwiedzaniu szkoły, spotkaniach z uczniami i nauczycielami, prezentacjach na temat państw uczestniczących w projekcie. Po lunchu odbyły się warsztaty na temat programów Moviemaker (prowadzone przez zespół hiszpański) i Google Doc. (prowadzone przez p. Jolę Onoszko)
Drugiego dnia obserwowaliśmy lekcję języka angielskiego prowadzoną przez p. Efi Ioannou. Następnie warsztaty – tym razem na temat prowadzenia bloga (p. George Georgiu) oraz Padlet i Irfanview (p. Jola Onoszko). Wieczorem obejrzeliśmy wspaniałe przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy piątej. Inscenizacja przedstawiała motywy ludowe i mitologiczne związane z historią i kulturą Cypru. Na widowni zasiadła cała społeczność szkolna Peristerony, a także przedstawiciele cypryjskich władz oświatowych i samorządowych.
Trzeciego dnia zaplanowany był wyjazd do cypryjskiego parlamentu,  gdzie uczniowie mogli zasiąść w poselskich ławach i podjąć debatę w  ramach uczniowskiego parlamentu. Gospodarzem spotkania był cypryjski deputowany Demetris Demetriou, który spotkał się również z nauczycielami uczestniczącymi w projekcie. Po wizycie w parlamencie zwiedzaliśmy stare miasto w Nikozji.
Czwarty dzień poświęcony był dyskusji na temat samorządów uczniowskich w poszczególnych szkołach. Nauczyciele wymienili listy napisane przez dzieci do ich zagranicznych przyjaciół. Potem nasi cypryjscy gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Larnaki. Zwiedziliśmy najważniejsze w kraju miejsca kultu dla prawosławnych chrześcijan – cerkiew Św. Łazarza i muzułmanów – meczet Hala Sultan Tekke. Lunch złożony z owoców morza zjedliśmy w najprawdziwszej cypryjskiej tawernie nad brzegiem Morza Śródziemnego.
Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu. Odbyliśmy pożegnalny spacer uliczkami Peristerony. Gościliśmy w  tradycyjnym cypryjskim domu, poznaliśmy rodzinne obyczaje Cypryjczyków. Zwiedziliśmy miejscową cerkiew, której historia sięga XI wieku. Na koniec były pożegnalne zdjęcia i uściski.
I tak nasza cypryjska przygoda dobiegła końca. Była ona absolutnie wyjątkowa ze względu na niezwykłą gościnność, oddanie i otwartość gospodarzy, tak dyrekcji, nauczycieli i uczniów, jak rodziców i przedstawicieli władz samorządowych. I nie miało to już najmniejszego znaczenia, że pogoda nam nie dopisała, bo takiej serdeczności, jakiej doświadczyliśmy od całej peristerońskiej społeczności,  nie jest w stanie zaoferować żadne biuro podróży.

Highlights of the Month czyli Hit miesiąca!

Image result for highlights of the month
Poprosiliśmy naszych partnerów by co miesiąc wskazali jakieś wydarzenie szkolne (uroczystość, zabawę, konkurs itp.) które uważają za szczególnie ważne. Chcemy w ten sposób poznać nie tylko to co się dzieje w związku z realizacją projektu, ale też to czym żyje szkoła na co dzień i od święta.
Oto jakie wydarzenia myśmy wytypowali jako te zasługujące na szczególną uwagę:

październik:
Wizyta studentek z Gruzji i Nigerii w ramach AISEC
https://www.dropbox.com/sh/fv7k6pe5wgk2pfu/AADKzIdqDCgZN08j1kt4sRova?dl=0

listopad:
Wieczornica i Gra Miejska "Z Piłsudskim po Białymstoku" w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
https://www.dropbox.com/sh/ps1ept1lfdwon0c/AACxuohkxGOkLZg-60NH5cyKa?dl=0

grudzień:
Wybory Świętego Mikołaja
https://www.dropbox.com/sh/enb7rq560e9fgx9/AABDe_w_UsqI1ojHU-8ug10qa?dl=0

styczeń : 
wybory Superkoleżanki i Superkolegi w I semestrze 2016/2017

Link do styczniowych Highlights... znajdziecie tutaj:

http://inspiringschools.weebly.com/january.html
Zachęcamy do obejrzenia co ciekawego działo się w ostatnich miesiącach w szkołach partnerskich!